دیدار اعضای هیأت رئیسه ی کانون فیلم قاین با دو تن از چهره های نام آشنای عکاسی و

دیدار اعضای هیأت رئیسه ی کانون فیلم قاین با دو تن از چهره های نام آشنای عکاسی و سینمای ایران

در روزهای 9 و 10 خرداد ماه اعضای هیأت رئیسه کانون فیلم قاین با آقایان افشین شاهرودی و قاسم جعفری دو تن از چهره های نام آشناسی عکاسی و سینمای ایران، دیدار خصوصی داشتند. این دیدار در حاشیه برگزاری نخستین جشنواره فیلم و عکس خراسان جنوبی در فردوس انجام شد. در این جلسه پیشنهادات و موضوعات مختلفی مطرح شد که در ادامه به آن اشاره می شود:

در ابتدا برای شناخت بیشتر به معرفی قاسم جعفری و فیلم شناسی وی می پردازیم: وی متولد 1348 تهران و فارغ التحصیل مرکز آموزش فیلم سازی است. او در 13 سالگی اولین فیلم کوتاه خود را با نام «فوکوس» ساخت که موضوعی داستانی دارد. تاکنون تعداد 70 فیلم کوتاه ساخته و فیلم کوتاه را از علایق کاری اش می داند. جعفری شروع فعالیت سینمایی اش را به عنوان مدیر تولید فیلم سینمایی «خلع سلاح» علیرضا داود نژاد در سال 1369 آغاز کرد و در سن 25 سالگی اولین فیلم بلند خود را با نام «ماه مهربان» (1373) ساخت. او بعد از دومین فیلم بلندش به نام «قاصدک» (1374) بیشتر فعالیتش را در سیما متمرکز کرد که طی این سالها تعدادی از پربیننده ترین سریال های تلویزیونی را کارگردانی و تهیه کنندگی کرده است که از جمله می توان به «خط قرمز» با 90 درصد بیننده در سال 1380، «مسافری از هند» با 96 درصد بیننده (که هنوز پربیننده ترین سریال پس از انقلاب در تلویزیون است). سریال «کمکم کن» با 94 درصد بیننده در سال 1383 را می توان از تولیدات شاخص جعفری نامید.

او در سال های گذشته به سینما بازگشت و فیلم هایی مثل «بازنده» 1383، «گرگ و میش» 1385، «مجنون لیلی» 1386، «دو راه حل برای یک مسئله» 1387 به سفارش سازمان یونیسف، «دختران» 1388 و «سپید و سیاه» 1389. را ساخت. جعفری در جشنواره های بزرگی همچون کن، ونیز و مراکش حضور داشته و مجموعه هایی مانند «جبران خلیل جبران» برای شبکه ان بی سی و «راز آفرینش» برای شبکه بی بی سی را ساخته است.

دیدار اعضای هیئت رئیسه کانون فیلم قاین با قاسم جعفری یک جلسه ی بلند مدت بود که تا ساعت 2 بامداد به طول انجامید. سوالات و موضوعات متعددی با ایشان مطرح شد و ایشان مصداق کامل این ضرب المثل بود: «میوه وقتی رسید، می افتد». یکی از ابتکارات اعضای کانون فیلم در این جلسه، دعوت اولیه از قاسم جعفری برای حضور در پنجمین جشنواره ملی طلا و یاقوت سرخ بود که آبان امسال در قاین برگزار می شود که ایشان با آغوش باز استقبال کرد و مقرر شد تا اعضای کانون فیلم با هماهنگی با برگزارکنندگان جشنواره از ایشان بصورت رسمی دعوت کند تا با چند تن از بازیگران مطرح سینما در شهرمان حضور پیدا کنند.

در ادامه جعفری از فیلم کوتاه گفت و بیشتر تاکیدش بر کشف یک ایده خوب و بومی برای ساخت فیلم کوتاه بود و گفت: داشتن یک ایده خوب 80 درصد یک فیلم کوتاه را تشکیل داده و 20 درصد دیگر کار زیاد سختی نیست چون فیلم کوتاه نیاز به امکانات زیادی ندارد بلکه با کمترین امکانات هم می توان یک ایده خوب را تبدیل به یک فیلم خوب کرد.

جعفری در مورد کانون فیلم گفت: این نوع فعالیت ها و کانون ها با یک برنامه ریزی مرتب و داشتن یک خط مشی مشخص می تواند در یک شهر کوچک بسیار مثمر ثمر باشد. وی برای ادامه موفق تر فعالیت کانون پیشنهاداتی داد از جمله اکران فیلم های موفق هر دهه با موضوعات متفاوت برای اعضا و استفاده از مهندسی معکوس برای تماشا کنندگان این فیلم ها تا در جلسه بعدی بتوانند ایده ی نهفته در پشت هر فیلم را شناسایی و کشف کنند که این خود باعث باز شدن ذهن اعضا برای کشف ایده های بکر فیلمی می شود. در این راستا اعضا می توانند از مجله فیلم نگار نیز استفاده کنند چون نقدهایی که از فیلم ها دارد آموزنده است و اطلاعا ت لازم را ارائه می دهد.

همچنین اعضای کانون فیلم قاین در روز قبل از آن با آقای افشین شاهرودی استاد نام آشنای عکاسی ایران و کارشناس توانمند بخش عکاسی برنامه ی «دو قدم مانده به صبح» دیدار کردند.

لازم به ذکر است در جشنواره فیلم و عکس خراسان جنوبی، کانون فیلم قاین حضور پر رنگی در بخش مسابقه داشت که می توان به فیلم های سپیده دم و صدای زندگی به کارگردانی هادی کارگر مقدم، خونه خدا به کارگردانی مجتبی مظلوم زاده و فیلم نامه های ترازو و کلبه کوچک نوشته محمد امین کلانتری، قنات نوشته مسعود رونقی (که در این جشنواره مقام دوم را به خود اختصاص داد) اشاره کرد.

همچنین خانم فهیمه حسن پور و آقایان علی صارمی، مجید ثقفی در بخش عکس مسابقه حضور داشتند.

کانون فیلم قاین شنبه و سه شنبه هر هفته ساعت 18 تا 20 در مجتمع فرهنگی ارشاد جلسات آموزشی و تحلیلی فیلم دارد که علاقه مندان می توانند در این جلسات حضور پیدا کنند.

/ 0 نظر / 13 بازدید