تیتر اول شماره 190

اولین کارخانه کنستانتره زرشک خاورمیانه، آبان ماه در قاین به بهره برداری می رسد

فرماندار قاینات با اعلام این خبر گفت: ظرفیت تولید این کارخانه ۶ هزار تن در سال یا ۱۰ تن در ساعت خواهد بود و محصول اصلی این کارخانه، تولید کنستانتره زرشک خواهد بود. پیش بینی می شود تا قبل از آبان ماه و هم زمان با برداشت محصول، این کارخانه برای فرآوری به بهره برداری برسد و سپس در زمینه فرآوری محصول زرشک فعال شود. این کارخانه قابل توسعه است و در فازهای بعدی محصولات دیگری مثل انار، آلبالو، خرما، سیب، زردآلو و ... را فرآوری خواهد کرد.

وی مجری این پروژه را سازمان ثبت اسناد انقلاب اسلامی دانست و گفت: منابع اعتباری این کارخانه با ۴ میلیون فرانک سوئیس از محل تسهیلات ارزی مشارکت مدنی بانک صادرات و ۲۷ میلیارد ریال تسهیلات ریالی منابع کوتاه مدت تامین می شود. همه ماشین آلات داخلی و خارجی کارخانه وارد سایت پروژه شده و در حال نصب است و تعداد کمی از ماشین آلات باقی مانده داخلی تا پایان ماه وارد سایت می شود و از ماه آینده کارشناسان کشور سوئیس برای نصب ماشین آلات مراجعه خواهند کرد. برای خرید ماشین آلات خارجی ۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون فرانک سوئیس هزینه شده است.

طاهری گفت: هزار متر مکعب گاز، ۶۳۰ کیلووات برق و یک و یک چهارم اینچ آب برای این کارخانه خریداری شده است. وی از انجام اقدامات مربوط به بسته بندی، فرآوری و مصارف دارویی این کارخانه خبر داد و گفت: با راه اندازی این کارخانه همه زرشک تولیدی استان از کشاورزان خریداری خواهد شد.

وی بازار فروش محصولات این کارخانه را بیشتر کشورهای دارای روابط تجاری با ایران به ویژه کشورهای جمهوری آذربایجان و چین عنوان کرد.

 

/ 0 نظر / 32 بازدید